Blog

Jak stosować maski na włosy, żeby były skuteczne? [Q&A]

Pielęgnacja włosów wymaga chwili wolnego czasu, odpowiednich produktów i oczywiście przynajmniej podstawowej wiedzy. Maski do włosów zdobywają popularność, jednak nadal w pielęgnacji królują odżywki. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich niedoinformowanie w kwestii masek do włosów i nieumiejętne ich nakładanie. Przedstawiamy kompendium wiedzy na temat stosowania masek do włosów.

Czy rozczesywać włosy przed czy po aplikacji?

Włosy rozczesujemy zawsze po aplikacji maski do włosów. W tym celu używamy grzebienia o szerokim rozstawie zębów lub np. szczotki Tangle Teezer. Delikatny masaż głowy pozwoli na pobudzenie skóry do absorpcji składników odżywczych z produktu, natomiast samo czesanie rozprowadzi maskę na każdym włosie. Ważne, żeby czesać włosy delikatnie, bo wilgotne pasma dużo łatwiej uszkodzić.

Maskę nakładać na suche czy mokre włosy?

Maski do włosów zazwyczaj stosuje się na wilgotne włosy. Najlepiej aplikować je na włosy i skórę głowy tuż po myciu włosów. Należy przy tym wszystkim pamiętać, że nadmiar wody rozrzedzi maskę do włosów i osłabi jej działanie, a więc pasma muszą być dobrze odsączone. Włosy powinny być wilgotne, a nie ociekające wodą.

Jak zmywać maskę do włosów?

Dla niektórych może być zaskoczeniem, że maski do włosów nie zmywa się szamponem. Szampon wypłukuje wszystkie składniki i osłabia dobroczynne działanie maski, dlatego zawsze spłukuje się ją z włosów tylko ciepłą wodą. Z tego też względu nie poleca się stosować masek przed myciem włosów, bo ich działanie będzie nieskuteczne.

Jak wzmocnić działanie maski do włosów?

Maski na włosy są skuteczne, bo odpowiednio dobrane składniki i dopracowana formuła sprawia, że działają w najgłębszych warstwach skóry. Ich działanie można dodatkowo wzmocnić – kompresem lub sauną. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza uskuteczniają działanie składników aktywnych. Nie musimy udawać się do sauny w SPA, ale możemy zabezpieczyć włosy ręcznikiem lub czepkiem i kilka minut podgrzewać suszarką do włosów.

Ile trzymać maskę na włosach?

Czas jest bardzo istotny w kwestii działania masek do włosów. Maska do włosów powinna pozostać na nich przynajmniej przez 20 minut (to graniczne minimum), chociaż optymalny czas to 30-40 minut. Nie ma sensu przedłużać tego zabiegu lub zostawiać maski na całą noc – możemy bardziej zaszkodzić włosom.

Jaką ilość nakładać na włosy?

Pozostaje jeszcze kwestia ilości produktu nałożonego na włosy, jednak to zależy od długości i gęstości włosów, a nawet od formuły maski do włosów. Niektóre produkty wymagają minimalnej ilości, aby działać, a inne powinny być nakładane bardziej obficie. Ilość maski na włosach trzeba określić indywidualnie, metodą prób i błędów, bo nie ma uniwersalnej odpowiedzi.

Artykuły na temat: